Celem opracowanych materiałów nie jest wyeliminowanie/zastąpienie trenera, a jedynie umożliwienie prowadzenia zajęć w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Kluczowym aspektem jest umożliwienie uczestnikom szkolenia interakcji z instruktorem i innymi uczestnikami w wirtualnej klasie. Na potrzeby testów przygotowane zostały scenki i materiały interaktywne, pozwalające na uczestnictwo w zajęciach opartych o zasadę Multiuser Telepresence.
Otwórz tę stronę na urządzeniu, którego zamierzasz używać do udziału w szkoleniu. Najlepiej otworzyć ją w przeglądarce internetowej na urządzeniu VR (pełna funkcjonalność). Możesz jednak również użyć urządzenia mobilnego (pełna funkcjonalność z interfejsem użytkownika zaprojektowanym dla ekranów dotykowych) lub komputera PC (pasywne uczestnictwo).
Otwórz przykładowe materiały szkoleniowe, klikając "OTWÓRZ SCENĘ". Wybierz tę samą scenę, którą wybrał trener, aby się z nim spotkać.
Wybierz tryb AR (najlepiej) lub VR, klikając dostępną opcję w lewym dolnym rogu ekranu.
Gdy więcej niż jedna osoba uczestniczy w tej samej scenie, system automatycznie prezentuje ich awatary w wirtualnej klasie.
Możesz poruszać się po scenie poprzez
- chodzenie - wystarczy chodzić w zestawie słuchawkowym w przestrzeni fizycznej
- teleportację - użyj lewego joysticka manipulatora, aby zmienić pozycję
- poruszanie awatarem - dotknij ekranu (urządzenie mobilne) lub użyj klawisza strzałki i myszy (komputer PC).
Chwyć obiekt, wskazując go prawą ręką i naciskając przycisk spustu na obiekcie.
Skieruj wskaźnik znajdujący się na środku ekranu na obiekt i naciśnij go, aby go złapać, naciśnij ponownie, aby go upuścić.
WPROWADZENIE - Scena wprowadzająca (przykładowa konfiguracja wprowadzająca użytkowników w ruch i metody interakcji).
Dodatkowy opis:
SPOSÓB INTERAKCJI ZE SCENĄ. W obecnej wersji rozwiązania każdy ma pełny dostęp do sceny po wpisaniu adresu strony https://xr.komag.eu/prale_start.html.
Istnieją trzy formy uczestnictwa w lekcji:
- pasywnie - rozwiązanie dla starszych urządzeń; możemy obserwować przebieg lekcji bez możliwości interakcji,
- aktywnie na urządzeniu mobilnym - w smartfonach i tabletach wyposażonych w czujnik głębi; po wybraniu trybu AR można swobodnie poruszać się po scenie, łapiemy obiekty umieszczając wskaźnik na obiekcie i dotykając go, przesuwamy obiekt zgodnie z przeznaczeniem przesuwając ekran, kolejnym dotknięciem pozostawiamy obiekt w określonym miejscu,
- pełna interakcja VR - po otwarciu strony w dowolnym systemie VR i przełączeniu się w tryb AR (z widokiem otoczenia) lub VR możemy dowolnie przemieszczać obiekty za pomocą manipulatorów.
Przykład 1 - Zapoznanie się z komorą silnika ciężarówki (model 3D oparty na rzeczywistym obiekcie) - Interaktywna teleobecność w VR;
Sprzęt: Zestaw VR
Dodatkowy opis:
Celem tej lekcji jest zapoznanie się z komorą silnika ciężarówki. Nauczyciel wprowadza grupę w temat ćwiczenia i omawia elementy silnika. Uczestnicy mogą swobodnie poruszać się po scenie i zapoznać się z jej zawartością. Elementy w postaci klocków z opisami pozwalają im wskazać i nazwać położenie poszczególnych komponentów. Ćwiczenie może być przeprowadzone w trybie nauczania lub testowym. W trybie testowym uczący się umieszcza klocki z opisami w odpowiednich miejscach, a następnie nauczyciel weryfikuje poprawność przyporządkowania. W tej scenie można przesuwać tylko wybrane elementy. Skala teksturowanego modelu odzwierciedla rzeczywistą rzecz, aby reprezentować odległości, które należy pokonać podczas pracy z prawdziwym obiektem. Ta scena jest zorganizowana jako piaskownica, w której nie ma ograniczeń przestrzennych, kolizji, animacji ani innych trwale zdefiniowanych relacji - zadaniem nauczyciela jest określenie zasad interakcji i sposobu korzystania z modelu 3D - tak jak ma to miejsce w prawdziwym świecie.
Przykład 2 - Przegląd wnętrza kabiny ciężarówki (zdjęcie 360) - Interaktywna teleobecność w VR;
Sprzęt: Zestaw VR; smartfon/tablet (poruszanie się, brak interakcji); komputer/laptop (poruszanie się, brak interakcji)
Dodatkowy opis:
Celem tej lekcji jest zapoznanie się z typowym wyposażeniem ciężarówek.Trener, wyposażony we wskaźnik, może omówić typowe wyposażenie ciężarówek, a grupa może aktywnie uczestniczyć w pokazie. Dodatkowo możliwe jest zadawanie pytań i wskazywanie elementów wymagających wyjaśnienia przez uczestników szkolenia. (W tej scenie za pomocą wirtualnego wskaźnika laserowego można wskazać aktualnie omawiane elementy sceny).
Aby zresetować stan sceny, każdy uczestnik sesji powinien zamknąć scenę otwartą w przeglądarce (wystarczy zamknąć poprzednio otwartą kartę w przeglądarce).
...odśwież stronę za pomocą klawisza F5 lub przeładuj stronę na urządzeniu mobilnym.
Kontrola ciężarówki przed jazdą;
Sprzęt: komputer/laptop, tablet, smartfon, zestaw słuchawkowy VR
Jazda defensywna (Eco driving) w ciężarówce;
Sprzęt: komputer/laptop, tablet, smartfon, zestaw słuchawkowy VR
Instruktażowa interaktywna panorama 360 na temat obsługi i kontroli pojazdów. Hadware: komputer, urządzenia mobilne (telefon, tablet itp.)
Testuj interaktywne panoramy 360 z obsługi i kontroli pojazdów.
Hadware: komputer, urządzenia mobilne (telefon, tablet itp.)
Przykład 1 - Jak zachować się w razie wypadku (model 3D oparty na fotogrametrii) - Interaktywna teleobecność w VR;
Sprzęt: VR headset; smartfon/tablet (poruszanie się, bez interakcji);
Dodatkowy opis:
ZABEZPIECZENIE MIEJSCA WYPADKU SAMOCHODOWEGO. Nauczyciel prowadzi lekcje w miejscu hipotetycznego wypadku samochodowego. W pierwszej części lekcji uczniowie zapoznają się z konsekwencjami wypadku. Następnie omawiane są poszczególne kroki, które powinny zostać podjęte w celu prawidłowego zabezpieczenia miejsca wypadku. W drugiej części lekcji wybrany uczeń próbuje odtworzyć prawidłową sekwencję działań, w oparciu o wcześniejsze instrukcje nauczyciela. (W tej scenie wykorzystujemy możliwość przeniesienia się z kursantami w miejsce, w którym w rzeczywistości można znaleźć się tylko w sytuacji awaryjnej. Dzięki technice VR możliwe jest omówienie zdarzenia w sposób niemożliwy do odtworzenia w rzeczywistości).
Przykład 2 - Szkolenie z montażu/demontażu - Interaktywna teleobecność w VR; Sprzęt: Zestaw VR;
Dodatkowy opis:
Umiejętność montażu i demontażu wybranych elementów pojazdu jest ważnym aspektem jego użytkowania. W przypadku wybranych elementów pojazdu producenci dopuszczają wymianę części poza serwisem (np. żarówek czy wycieraczek). Na scenie możliwy jest swobodny demontaż i montaż obiektu pod nadzorem instruktora. W scenie nie ma kolizji między obiektami, możliwy jest swobodny demontaż elementów. Zadaniem trenera jest pokazanie jak prawidłowo złożyć dany element. Następnie, pod nadzorem nauczyciela, uczniowie mogą skopiować przedstawioną kolejność/procedurę.
Projekt Practical Learning at Remote in the Transport Sector (PraLe) testuje nowe praktyczne metody nauczania i uczenia się dla zawodu transportowca. Testy wykorzystają potencjał technologii cyfrowych w innowacyjny sposób, aby umożliwić naukę na odległość i online.
Copyright © 2023
PraLe ma na celu stworzenie opłacalnego, przyjaznego dla środowiska modelu dostarczania edukacji i szkoleń, który zwiększa efektywność edukacji i uczenia się oraz umożliwia zdalne ćwiczenie praktycznych umiejętności, poprawiając w ten sposób dostęp do edukacji i kwalifikacji dla wszystkich.
Więcej informacji na temat projektu i innych opracowanych wyników można znaleźć tutaj: https://prale.eu/